חיטוב רטוב!

התעמלות במים היא פעילות גופנית, המשפרת את הכושר הגופני, מעצימה את סיבולת הלב והריאות, מעודדת יציבה וגמישות, שורפת קלוריות ואפילו תגרום לכם להזיע!

שמעתם על זה?

התעמלות במים היא פעילות גופנית, המשפרת את הכושר הגופני, מעצימה את סיבולת הלב והריאות, מעודדת יציבה וגמישות, שורפת קלוריות ואפילו תגרום לכם להזיע!

מושי חרוש (MA), מרכזת תחום ההתעמלות במים במכללת וינגייט, המייצגת את העמותה האמריקאית להתעמלות במים (AEA) ומרצה בינלאומית בתחום, מספרת: “התעמלות במים הוא תחום חדש יחסית בישראל, אך בעולם הוא נפוץ ביותר כבר הרבה שנים ולכך מס סיבות:

למים יתרונות אדירים בתוך סביבת אימון ידידותית ובטיחותית ביותר !

ביבשה אנו פועלים כנגד כוח המשיכה בלבד, בעוד שבמים אנו פועלים כנגד כוח הציפה והגרר. סביבת האימון במים יוצרת הבדל מהותי מבחינת ההתנגדות שמופעלת על הגוף בשונה מסביבת היבשה. בחוץ מופעל על גופנו כוח הכובד.

משמעות הדבר, שכל הרמה של יד או רגל מצריכה הפעלה של השרירים המופעלים לצורך הרמת הגפה, וההורדה היא תמיד המנוחה. נוצר מצב בו השרירים המתנגדים לכוח הכובד חזקים יחסית לאלו העובדים עם כוח המשיכה. במים המצב שונה: צמיגות המים היא פי 800 מאשר האוויר. לכן לכל תנועה שתבוצע במים תהיה התנגדות לכל הכיוונים. כתוצאה מכך השרירים מתחזקים בצורה הרבה יותר מאוזנת מאשר על היבשה.

בנוסף, כשאנו נכנסים למים עד גובה החזה, 75% אחוז ממשקל גופנו מתבטל בשל כוח הציפה ולכן אנו נושאים פחות משקל. עובדה זו מאפשרת אימון ברמות גבוהות יותר מבלי לפגוע במפרקים או ברקמות הרכות. דבר משמעותי ביותר עבור אוכלוסיה עם משקל עודף.

נקודה חשובה נוספת קשורה בהשפעת הלחץ ההידרוסטאטי על מערכת הנשימה: הלחץ על הריאות גורם לנו לנשום עמוק יותר ולתרגל את מערכת הנשימה ובכך לשפרה. גם ההחזר הדמי מפלג הגוף התחתון לכיוון הלב יעיל יותר במים, דבר שישפיע בצורה חיובית להורדת נפיחויות, ולהתאוששות מהירה בין מאמצים עצימים .

המים הם סביבה אידיאלית לאוכלוסיה הכללית, ילדים, נוער, נשים, גברים, בכל הגילאים, והסיבה היא שכל אחד יוכל להתאמן על פי יכולתו האישית.

שיעור התעמלות במים דומה מאוד בהרכבו לשיעור אירובי יבשתי:
הוא מורכב מחימום, כ-30 דקות עבודה אירובית, 20 דקות אימון כוח על ידי בידוד קבוצות שרירים, ולסיום תרגילי גמישות והרפיה. השיעור מלווה במוזיקה ומכוון שהמתאמן חש פחות תשישות, הוא מלא אנרגיה ויכול לעבוד לאורך זמן ארוך יותר.

בעידן שבו כל פעילות גופנית נמדדת בשריפת קלוריות, התעמלות במים לא נשרכת מאחור. שעה של התעמלות במים יכולה להביא לשריפה של בין 400 ל-700 קלוריות ובניגוד לתחושה או לדעה הרווחת, גורמת להזעה ללא תחושה הלא נעימה המורגשת ביבשה, בגלל הקרור של המים.

לסיכום התעמלות במים זהו נדבך חשוב בפעילות הגופנית, כדאי להתנסות, ולטבול במים!

אהבתם? שתפו!