הליכה במים

מים עמוקיםפעילות גופנית במים המשלבת תנועות הליכה לפנים, לצדדים ולאחור במים עמוקים ו/או במים רדודים עשויה  להיות  אלטרנטיבה טובה לאנשים שאינם יכולים ללכת מסיבות רפואיות שונות או תוספת לפעילות של הליכה רגילה.

יתרונות ההליכה במים בהמלצת מושי חרוש יו”ר המרכז הישראלי להתעמלות במים.

התנגדות המים גדולה עד פי 12 מהתנגדות האוויר, בגלל הצפיפות של המים ולכן פעילות גופנית זו יעילה במיוחד.  התנגדות זו  מביאה לחיזוק כל השרירים, בכל כיווני התנועה, בצורה מאוזנת, בטוחה, בריאה ומהנה.

רוב המתעמלים במים אינם חשים עייפות כמו בייבשה גם כי לא נושאיים את משקלם כמו בייבשה וגם כי דופק הלב במאמץ יותר נמוך ,בגלל התכונות המיוחדות של המים. כאשר נכנסים למים עד גובה החזה, 75% ממשקל הגוף מתבטל ולכן יש פחות עומס על המפרקים, הסחוסים והרצועות.  לחץ  מופחת על המפרקים, הקיים בכל פעילות גופנית עלול לגרום נזק מצטבר למתאמן, נעלם בהליכה במים. בנוסף בהליכה במים טווח התנועה וגמישות השרירים גדולים יותר. גם השליטה בתנועה טובה יותר, כיוון שהמים מכוונים לפעילות גופנית איטית ומבוקרת.

הלחץ ההידרוסטטי של המים על הסרעפת ועל הריאות מעמיק את הנשימה. לחץ זה יוצר מעין “עיסוי” של השרירים, וכתוצאה מכך פעילות מחזור הדם יעילה יותר. נפח הפעימה במים עולה ב- 20% והדופק יורד ב10%-15%-.

המים מקררים את הגוף, ולכן ניתן להתמיד בפעילות הגופנית לאורך זמן (חשוב במיוחד בחודשי הקיץ ולנשים הרות). הגוף אינו צריך להשקיע אנרגיה בוויסות חום הגוף ולכן האנרגיה מושקעת ישירות במאמץ הגופני.

הפעילות במים עוזרת לשמור על המרכיבים העיקריים של הכושר הגופני ואף לשפרם (סיבולת לב ריאה, סיבולת שרירים, כוח, גמישות, קואורדינציה, מהירות).

הסביבה הבטיחותית במים הרדודים, מאפשרת התקדמות לכל הכיוונים: קדימה , אחורה  והצידה. עובדה המעניקה ביטחון לאוכלוסיות עם בעיות שיווי משקל, שיכולים לשפר את כושרם הגופני מבלי להסתכן בנפילות העלולות לגרום פציעות קשות ביבשה..

ניתן להוסיף תנועות ידיים במהירויות שונות ובכיוונים שונים, כמו בתנועת שחיית חזה, חתירה, ריצה ודחיפה לחיזוק פלג הגוף העליון.

כללי הליכה במים

  • העמידה במים  זקופה, הכתפיים משוחררות והבטן אסופה פנימה.
  • המים יגיעו לגובה החזה של המתאמנים.
  • יש לשמור על נשימה חופשית.

 

אהבתם? שתפו!